Bylinkové čaje a jejich účinky
Bylinkové čaje jsou již dlouhou historii zkoumané a testované, a proto dnes zhruba s 90% jistotou víme, jaké jsou jejich léčivé i nepříznivé účinky. Připravili jsme pro vás výběr těch nejznámějších.
Heřmánek
Heřmánek je tolik oblíbený, protože jeho příznivé účinky jsou univerzální. Odvar z heřmánku se používá zejména na ucpané dutiny a to jeho inhalací, ale i pitím. Dokáže uklidnit rýmu, kašel i zažívání. Je účinný proti některým stafylokokům a streptokokům.
Heřmánek se doporučuje kloktat při bolestech zubů a dásní, zejména po vytržení zubu. Heřmánkové obklady mají hojivé účinky na drobná poranění kůže nebo na kožná vyrážky.
Užívá se také na poruchy menstruace, proti hemeroidům, do koupele k celkové regeneraci organismu. Je vhodný pro děti i těhotné a kojící ženy.
Pozor na jeho předávkování, může způsobit nevolnost, alergickou reakci nebo vysušovat sliznici.
Bez černý
Už jste slyšeli o lidovém rčení: „Před heřmánkem smekni a před bezem klekni“?
Čaj z černého bezu pomáhá při kašli, chrapotu i senné rýmě. Čaj působí protizánětlivě, rozpouští hleny a podporuje pocení. Dokáže snížit horečku. Takže pokud cítíte nachlazení, měl by být čaj z černého bezu první volbou, pokud nechcete používat nějaké léky.
Šťáva z plodů zmírňuje migrény a bolesti při zánětu trojklaného nervu.
POZOT: Toxické látky, které se nachází v bobulích, lze snadno odstranit vařením, ale větve, kůra nebo listy by se při vaření ani odšťavňování používat neměly.
Ibišek
Ibiškový čaj je známý také jako kyselý čaj, má červenou barvu a obsahuje spoustu antioxidantů. Dalšími živinami v tomto čaji jsou vitamin B, zinek, železo, měď, proteiny a omega- 3 esenciální mastné kyseliny.
Ibiškový čaj snižuje krevní tlak a zlepšuje náladu. Pomáhá při hubnutí a upravuje hladinu cholesterolu. Také je doporučován ženám při menstruačních bolestech. A v zimním období vám pití ibiškového čaje zvýší imunitu.
Ibišek najdete třeba v čaji se jménem Indiánské léto, který je velmi oblíbený pro svou chuť a bohatou kombinaci ovoce a bylinek.
(Hrnek se sítkem a víčkem najdete na moderninakup.cz)
Rooibos
Tradiční medicína užívá Rooibos ke zmírnění alergie, astmatu, kožních problémů a dětské koliky. Rooibos obsahuje flavonoidy (kvercetin a luteolin), které jsou známé při terapii rakoviny. Ve významném množství se v Rooibosu vyskytuje měď, mangan a fluor.
Příprava Rooibosu je stejná jako příprava černého čaje. Ale když se trochu déle vaří, má čaj lepší vůni.
Máta
Máta se dá používat i do salátů, ledových nápojů nebo jako čaj. Máta je výborná na žaludeční problémy. Využívá se při léčbě revmatismu, žlučníkových kamenů, při nevolnostech a průjmech a je dobrá na nervy. Neměla by se však používat během těhotenství.
Meduňka
Trpíte-li nespavostí, pak si určitě vyzkoušejte před spaním vypít meduňkový čaj, a když do něj přidáte med, tak jeho účinky ještě znásobíte. Meduňka je vhodná i při nadýmání a srdeční arytmii.
Levandule
Levandule má krásnou intenzivní vůni a dokáže odpuzovat hmyz. Již od dávných dob je levandulový čaj používaný na lepší trávení, spaní a uklidnění. Dokáže zlepšit náladu, zmírnit stres, odhodit pocit vyčerpanosti a stopnout nepříjemnou plynatost.
Levanduli můžete nakombinovat ještě s mátou, heřmánkem, fenyklem, Rooibosem, citrónovou trávou, šalvějí a trávení se vám zaručeně zlepší v několika minutách.
Šípky
Šípkový čaj to je bomba vitamínu C a A, je tedy velmi účinný při nachlazení. Šípky jsou také nejlepším přírodním lékem při paradentóze a onemocnění dásní. Při přípravě rozdrcených čerstvých nebo sušených šípků, by se mělo použít, co nejjemnější sítko na přecedění, protože drobné chmýří může způsobit svědění sliznic v ústech a krku.
(Hrnky a čaje s obrazci Mandala najdete na moderninakup.cz)
Ale nejlépe uděláte, když si najdete čaj, který vám opravdu chutná. Abyste se nemuseli nutit pít čaj, jen pro jeho příznivé účinky, ale nevychutnat si ho. Zkuste si bylinkový čaj zkombinovat třeba s ovocem. Například s malinami, jablkem nebo rozinkami. Čaj dostane úplně jinou chuť a vůni a třeba vám to bude příjemnější.